Please send gig/session information to [email protected].
12.10.07 RTÉ NSO: Nielsen (Symphony No. 4), Andrei Gavrilov (piano), Giordano Bellincampi (conductor), National Concert Hall, Earlsfort Terrace, Dublin 2, 8:00pm.
13.10.07 Opera Theatre Company: Handel's Orlando, Waterside Theatre, Derry, Co. Derry, 8:00pm. (www.opera.ie)
14.10.07 Sundays at Noon: Schubert, Paul McNamara (tenor), Philip Mayers (piano), Schubert (Der Taucher), Hugh Lane Gallery, Parnell Square, Dublin 1, 12:00pm.
16.10.07 European Union Chamber Orchestra, J.S. Bach, W.F. Bach, J.B. Bach, Goncalo Lourenco, C.P.E. Bach, Christ Church, Waterford, Co. Waterford, 8:00pm.
16.10.07 Formosa Quartet, Mendelssohn, Chen, Beethoven, Aula Maxima (Galway), NUI Galway, Co. Galway, 8:00pm. (www.musicforgalway.ie)
17.10.07 Ángel Padilla Crespo (harp), Ribayaz, Cabézon, Albéniz, Chavarri, Ponce, Halffter, National Concert Hall, Earlsfort Terrace, Dublin 2, 8:00pm.
18.10.07 Pipeworks: David Adams (organ) & students, The Chapel, Trinity College, Dublin 2, 7:00pm. (www.pipeworksfestival.com)
19.10.07 RTÉ NSO: Strauss (Tod und Verklärung), Miriam Murphy (soprano), Arild Remmereit (conductor), Beethoven, Wagner, National Concert Hall, Earlsfort Terrace, Dublin 2, 8:00pm.
19.10.07 Cork Chamber Orchestra: Magical Ravel, Majestic Beethoven, Rebecca Capova (piano), Fergus Sheil (cond.), Weber, Ravel, Beethoven, St. Fachtna's Cathedral, Rosscarbery, Co. Cork, 8:00pm.
20.10.07 - 28.10.07 Festival of Music, Christ Church, Waterford, Co. Waterford.
20.10.07 Cork Chamber Orchestra: Magical Ravel, Majestic Beethoven, Rebecca Capova (piano), Fergus Sheil (cond.), Weber, Ravel, Beethoven, Cork School of Music, Lecture Theatre 1 – Room 213, Co. Cork, 8:00pm.
21.10.07 Sundays at Noon: William Dowdall (flute), John Lynch (viola) & Andreja Malir (harp), Debussy, Takemitsu, Richard Rodney Bennett, Hugh Lane Gallery, Parnell Square, Dublin 1, 12:00pm.
21.10.07 Song of Songs, Mary O'Malley (reader), Resurgam Choir, Mark Duley (cond.), St. Nicholas' Collegiate Church, Galway, Co. Galway, 8:00pm.
22.10.07 Pipeworks: David Leigh (organ) & Michael Quinn (organ), The Chapel, Trinity College, Dublin 2, 7:00pm.
24.10.07 Romain Descharmes (piano), Elmwood Hall, Belfast, Co. Antrim, 8:00pm. (www.belfastfestival.com)
25.10.07 Sarah Chang (violin) & English Chamber Orchestra, National Concert Hall, Earlsfort Terrace, Dublin 2, 8:00pm.
25.10.07 Pipeworks: David Lee (organ), Peter Barley (organ) & student, The Chapel, Trinity College, Dublin 2, 7:00pm.
25.10.07 Turas na dTaoiseach - The Flight of The Earls: Karan Casey, Iarla Ó Lionáird, Cillian Vallely, Mel Mercier, Niall Keegan, Carolan String Orchestra , Niall Vallely, Micheál Ó Súilleabháin, Grand Opera House, Belfast, Co. Antrim, 8:00pm.
26.10.07 Imagine - Waterford Arts Festival, Waterford (Various venues), Waterford, Co. Waterford. (www.waterfordartsfestival.com)
27.10.07 Phosphos Quartet, Elmwood Hall, Belfast, Co. Antrim, 8:00pm. (www.belfastfestival.com)
28.10.07 Florestan Trio, Elmwood Hall, Belfast, Co. Antrim, 8:00pm. (www.belfastfestival.com)
28.10.07 Pendulum: Microclimates, Ronan Guilfoyle (bass guitar), Sean Carpio (drums), Joe O'Callaghan (guitar), JJ Smyth's, 12 Aungier Street, Dublin 2, 8:30pm.
12.10.07 Shindig: Free State!, Crash Ensemble, Alan Pierson (cond.), Julie Feeney (vocals), Gerald Barry (New work), SS Michael & John, Essex Street West, Temple Bar, Dublin 8, 8:00pm. (www.crashensemble.com)
12.10.07 Maconchy Project, Bernadette Balfe (clarinet), Lynda O Connor (violin), Nicole Hudson (violin), Karen Dervan (viola) Lioba Petrie (cello), Premieres of works by Jane O'Leary and Linda Buckley, Aula Maxima, UCC, Cork, Co. Cork, 1:00pm.
13.10.07 Shindig: Marathon, Crash Ensemble, Alan Pierson (cond.), Lisa Moore (piano), Iarla Ó Lionáird (vocals), Dublin Guitar Quartet, Andrew Zolinsky (piano), SS Michael & John, Essex Street West, Temple Bar, Dublin 8, 12:00pm - 10:30pm. (www.crashensemble.com)
14.10.07 Ballymun Gospel Choir, Frank Brophy (percussion), Peter Maissan (Poverty Requiem for UN World Poverty Day), Virgin Mary Church, Shangan Road, Ballymun, Dublin 11, 7:00pm. (www.sli-eile.com)
16.10.07 Maconchy Project, Bernadette Balfe (clarinet), Lynda O Connor (violin), Nicole Hudson (violin), Karen Dervan (viola) Lioba Petrie (cello), Premieres of works by Jane O'Leary and Linda Buckley, Slatefort House, Bullaun, Loughrea, Co. Galway.
20.10.07 Cutting Edge Tour: Darragh Morgan (violin), Mary Dullea (piano), Harty R0om, Queens University, Belfast, Co. Antrim, 7:30pm. (www.darraghmorgan.com)
22.10.07 - 23.10.07 Dinner for Two, Concorde, BDNC Theatre Company, Town Hall Theatre, Galway, Co. Galway, 8:00pm. (www.concorde.ie)
23.10.07 Brian Irvine (The Tailor's Daughter), Grand Opera House, Belfast, Co. Antrim, 7:30pm.
23.10.07 RTÉ NSO: Shaun Davey (The Brendan Voyage), Gavin Moloney (cond.), Liam O'Flynn (uilleann pipes), Dvořák, St. Senan's Church, Kilkee, Co. Clare, 8:00pm.
24.10.07 - 29.10.07 Dublin Electronic Arts Festival, Dublin (Various venues), Dublin. (www.deafireland.com)
24.10.07 RTÉ NSO: Shaun Davey (The Brendan Voyage), Gavin Moloney (cond.), Liam O'Flynn (uilleann pipes), Dvořák, SS Peter & Paul, Ennis, Co. Clare, 8:00pm.
25.10.07 Contemporary Music Centre Salon: Ivan Ilić (piano), Goethe-Institut, 37 Merrion Square, Dublin 2, 6:30pm. (www.cmc.ie)
25.10.07 Contemporary Music Centre Salon: Electro Acoustic Revue, Antonio Cafolla (saxophone), Lioba Petrie (cello), Bryan Quigley (double bass), Rory Walsh (cello); Gordon Delap, Iain McCurdy, David Stalling , Goethe-Institut, 37 Merrion Square, Dublin 2, 6:30pm.
26.10.07 - 27.10.07 Dinner for Two, Concorde, BDNC Theatre Company, Wexford Arts Centre, Wexford, Co. Wexford, 8:00pm. (www.concorde.ie)
28.10.07 Sundays at Noon: Zwölfzungen - The Voice of Languages, Alessandro Bosetti (voice, electronics), Hugh Lane Gallery, Parnell Square, Dublin 1, 12:00pm.
30.10.07 New SoundWorlds: Hugh Tinney (piano), Cage, Ligeti, Xenakis, Scelsi, Johnson, Johnston, Barry, Szymanski, The Printing House, Trinity College, Dublin, 8:00pm.
30.10.07 New Sound Worlds: Hugh Tinney (piano), Szymanski, Johnson, Cage, Gerald Barry, Fergus Johnston, Xenakis, Scelsi, Ligeti, The Printing House, Trinity College, Dublin, 6:00pm.
12.10.07 Rebecca Collins, Roisín Dubh, Galway, Co. Galway, 9:00pm. (www.livingroomproject.ie)
14.10.07 Jan Garbarek Group, Jan Garbarek (saxophones), Rainer Brüninghaus (keyboards), Eberhard Weber (bass), Manu Katché (drums), The Helix, DCU, Glasnevin, Dublin 9, 7:30pm. (www.note.ie)
14.10.07 Pendulum: Das Fünf, JJ Smyth's, 12 Aungier Street, Dublin 2, 8:30pm.
18.10.07 Métier: Haikus, Vincent Courtois, Sean Carpio, Ronan Guilfoyle, Joe O' Callaghan, Cabinteely House, Dublin 18, 8:00pm.
20.10.07 Brad Mehldau Solo, Vicar Street, 58-59 Thomas Street, Dublin 2, 7:30pm. (www.note.ie)
21.10.07 Pendulum: Hugh Buckley Sketches of Now, JJ Smyth's, 12 Aungier Street, Dublin 2, 8:30pm.
24.10.07 E.S.T., Elmwood Hall, Belfast, Co. Antrim, 8:00pm. (www.belfastfestival.com)
24.10.07 - 25.10.07 The Tiger Lillies, Spiegeltent, Custom House Square, Belfast, Co. Antrim, 8:00pm. (www.belfastfestival.com)
25.10.07 Métier: Ensemble Music, Michael Buckley, Sean Carpio, Justin Carroll, Ronan Guilfoyle and Paul Williamson, Cabinteely House, Dublin 18, 8:00pm.
26.10.07 - 29.10.07 Guinness Jazz Festival, Cork (various venues), Cork, Co. Cork. (www.corkjazzfestival.com)
26.10.07 Ute Lemper with The Ulster Orchestra, Grand Opera House, Belfast, Co. Antrim, 8:00pm. (www.belfastfestival.com)
27.10.07 Camille: The Right to Dream, Spiegeltent, Custom House Square, Belfast, Co. Antrim, 5:30pm.
27.10.07 Camille: La Fille du Cirque, Spiegeltent, Custom House Square, Belfast, Co. Antrim, 10:00pm. (www.belfastfestival.com)
29.10.07 Mose Allison Trio, Elmwood Hall, Belfast, Co. Antrim, 8:00pm. (www.belfastfestival.com)
29.10.07 Ute Lemper with RTÉ Concert Orchestra, Weill, Piazzolla, Brel, National Concert Hall, Earlsfort Terrace, Dublin 2, 8:00pm.
29.10.07 Ute Lemper: Seven Deadly Sins, RTÉ Concert Orchestra, Robert Ziegler (cond.), Synergy Vocals, Weill, Piazolla, Spoliansky, Brel, National Concert Hall, Earlsfort Terrace, Dublin 2, 8:00pm.
31.10.07 Arve Henriksen, Triskel Arts Centre, Cork, Co. Cork, 8:00pm. (www.note.ie)
31.10.07 Hommage à Grappelli – Beni Schmid Trio, Spiegeltent, Custom House Square, Belfast, Co. Antrim, 8:00pm. (www.belfastfestival.com)
Thursdays Isotope, Richie Buckley (saxophone), Hugh Buckley (guitar), Myles Drennan (piano), Damian Evans (bass), Shane O'Donovann (drums), JJ Smyth's, 12 Aungier Street, Dublin 2, 9:00pm. (www.hughbuckley.com)
Sundays The Black Donnellys, with George Murphy & the Sullivan Brothers, The Purty Kitchen, Temple Bar, Dublin 2.
Sundays Charlie Lennon (fiddle) & friends, Tí Hughes, An Spidéal, Galway, Co. Galway, 7:00pm - 9:00pm.
Sundays Cork Singer’s Club (guest singer each week), An Spailpín Fánach, South Main Street, Co. Cork.
Sundays Donnacha Dwyer (uilleann pipes) & friends, The Cobblestones, Stoneybatter, Dublin 7, 9:30pm.
Sundays Eileen Healy (fiddle) & friends, Sin É, Coburg Street, Cork, Co. Cork, 6:30pm.
Sundays Eoin Dillon (uilleann pipes), Frank Tate (bouzouki) & Des Charleson (Guitar/Vocals), Bowe’s Pub, Fleet Street, Dublin 2.
Sundays Greg Cotter, Mary Cotter & Henry Donaldson, Traditional/Country, The Crane Bar, 2 Sea Road, Galway, Co. Galway, 10:00pm.
Sundays Harry Bradley (flute), Paul O’Shaughnessy (fiddle), The Cobblestones, Stoneybatter, Dublin 7, 7:00pm.
Sundays John Neville (guitar) & Christy Leahy (accordion), The Gables, Douglas Street, Cork, Co. Cork.
Sundays John O’Halloran (accordion) & Ailbhe Ó Monacháin (fiddle), The Crane Bar, 2 Sea Road, Galway, Co. Galway.
Sundays Johnny O’Halloran (accordion), Mick Power & Gerry Whelan (banjo), Tigh Ceolí, Mainguard Street, Galway, Co. Galway, 2:00pm.
Sundays Kevin Rowsome (uilleann pipes) & Lorraine Hickey (fiddle), The Cobblestones, Stoneybatter, Dublin 7, 1:00pm.
Sundays Martin Donoghue (accordion) & Fintan McManus (bouzouki), The Widows, Belturbet, Co. Cavan, 9:45pm.
Sundays Maurice Lennon (fiddle) & Martin Denning (banjo), Rathmines Inn, Lower Rathmines Road, Dublin 6, 6:00pm.
Sundays Michelle O’Brien (fiddle) and friends, The Cobblestones, Stoneybatter, Dublin 7, 4:00pm.
Sundays Paul Bradley (fiddle) & friends, Tigh Ceolí, Mainguard Street, Galway, Co. Galway, 9:00pm.
Sundays Philip Hickey (accordion), Aine McGeeney (fiddle), Henry McDonald (guitar/vocals), Spirit Store, Dundalk, Co. Louth, 6:00pm - 9:00pm.
Sundays Sean Ryan (whistle) & Pat Connolly (guitar), The Crane Bar, 2 Sea Road, Galway, Co. Galway, 1:00pm.
Sundays Session for Adults, Séamus Ennis Centre, The Naul, Co. Dublin, 8:00pm - 10:00pm.
Sundays Session for Children, Séamus Ennis Centre, The Naul, Co. Dublin, 6:00pm - 8:00pm.
Sundays Slow session, Second Sunday of every month, Séamus Ennis Centre, The Naul, Co. Dublin, 3:00pm.
Mondays The Sick & Indigent Song Club, American Traditional/Old Time and Country , The Ha'penny Bridge Inn, Wellington Quay.
Mondays Brian McGrath (banjo) & Aidan Flanagan, Tigh Ceolí, Mainguard Street, Galway, Co. Galway, 6:00pm.
Mondays Enda McDermott (banjo) & friends, Crúiscín Lán, Main St, Cavan, Co. Cavan.
Mondays Gerry Whelan (banjo) & Mick Corr (uilleann pipes), The Crane Bar, 2 Sea Road, Galway, Co. Galway, 9:30pm.
Mondays Mary Begley (concertina/accordion) & Marian McEvoy (bouzouki/vocals), The Cobblestones, Stoneybatter, Dublin 7.
Mondays Mick Crehan (whistle) & friends, Tigh Ceolí, Mainguard Street, Galway, Co. Galway, 9:00pm.
Mondays Open Session for Beginners, The Crane Bar, 2 Sea Road, Galway, Co. Galway, 7:00pm.
Mondays UCC Tradsoc (Students and non-students welcome), An Spailpín Fánach, South Main Street, Co. Cork.
Tuesdays Bernie Stocks (fiddle), Ciaran Burns (guitar), Ciaran Carson (flute) & Beirdre Shannon (flute), Maddens Bar, Berry Street, Belfast, Co. Antrim, 9:00pm.
Tuesdays Eileen Healy (fiddle) & friends, Sin É, Coburg Street, Cork, Co. Cork.
Tuesdays Eoghan Garvey (uilleann pipes) & Dermot O’Hanlon (fiddle), The Cobblestones, Stoneybatter, Dublin 7.
Tuesdays John O’Halloran (accordion) & Mick Crehan (whistle) - Upstairs; UCG Trad Soc Session - Downstairs, The Crane Bar, 2 Sea Road, Galway, Co. Galway.
Tuesdays Johnny O’Halloran (accordion) & Liz Hanrahan (fiddle), Tigh Ceolí, Mainguard Street, Galway, Co. Galway, 6:00pm.
Tuesdays Liz Hanrahan (fiddle) & Gerry Whelan (banjo), Tigh Ceolí, Mainguard Street, Galway, Co. Galway, 9:00pm.
Tuesdays Mick Daly (guitar) & Aidan Coffey (accordion), Corner House, Coburg Street, Cork, Co. Cork.
Tuesdays Open session, The Purty Kitchen, Temple Bar, Dublin 2.
Tuesdays P J Sheridan (fiddle), Seamus Charles (guitar) & friends, The Widows, Belturbet, Co. Cavan.
Tuesdays Pearl O’Shaughnessy (fiddle) & friends, Hughes's Pub, Mary Street, Dublin 1.
Tuesdays Roisin Mc Grory (fiddle), John Mc Grory (guitar) & Mick Duniffe (accordion), Mc Grory’s Bar, Culdaff, Co. Donegal.
Tuesdays Stephen Dunne (banjo), Gerard Quinn (guitar), Tommy Taylor (bodhrán), The John Hewitt, Donegal Street, Belfast, Co. Antrim, 9:00pm.
Tuesdays Steve Larkin (fiddle), Leonard Barry (uilleann pipes) & Muireann Nic Amhlaoibh (flute/vocals), The Palace Bar, Fleet Street, Dublin 2.
Wednesdays Dennis Brooks (uilleann pipes), Bríd Cranitch (fiddle) & Mick Daly (guitar), Corner House, Coburg Street, Cork, Co. Cork.
Wednesdays Desi Adams (flute) & friends, The Garrick Bar, Chichester Street, Belfast, Co. Antrim, 9:00pm.
Wednesdays Dinny Mc Laughlin (fiddle), Tom Byrne (box) & Michael Gallanagh (guitar), O'Flatherty's Bar, Buncrana, Co. Donegal.
Wednesdays Edel McWeeney (fiddle) & Catherine McEvoy (flute), The Cobblestones, Stoneybatter, Dublin 7.
Wednesdays Eoin Dillon (uilleann pipes), Frank Tate (bouzouki) & Mark French (guitar), The Palace Bar, Fleet Street, Dublin 2.
Wednesdays Fintan McManus (bouzouki), Pat McManus (fiddle), Seamus Fay (lilter) & Martin Donohoe (accordion), Farnham Arms Hotel, Main St, Cavan, Co. Cavan.
Wednesdays Karl Nesbitt (flute/bouzouki) & Donncha Moynihan (guitar), An Spailpín Fánach, South Main Street, Co. Cork.
Wednesdays Kieran Hanrahan (banjo), Jimmy McGreevey (box) & Tom Smyth (vocals, guitar), Smyth's Pub, Ranelagh, Dublin 6, 9:30pm.
Wednesdays Listeners' Club: Concert with Special Guest - Upstairs; Ailbhe Ó Monacháin (fiddle), Colmcille Ó Monacháin (fiddle) - Downstairs, The Crane Bar, 2 Sea Road, Galway, Co. Galway.
Wednesdays Mirella Murray (piano box) & Mary Shannon (banjo), Tigh Ceolí, Mainguard Street, Galway, Co. Galway, 6:00pm.
Wednesdays Padraig Rynne (concertina) and friends, Tigh Ceolí, Mainguard Street, Galway, Co. Galway, 9:00pm.
Wednesdays Richard Lucey (accordion) & John Neville (guitar), The Gables, Douglas Street, Cork, Co. Cork.
Thursdays An Béal Binn: Róisin Elsafty agus a cairde, Ionad Seoltóirachta, An Chéibh, Trasna ón Harbour Bar, Bré, Co. Wicklow, 9:30pm - 11:00pm. ([email protected])
Thursdays Breda Keville (fiddle) & Cathal Kearns (accordion) - Upstairs; Greg Cotter (guitar/banjo), Mary Cotter (accordion) & Henry Donaldson (guitar), Traditional/Country- Downstairs, The Crane Bar, 2 Sea Road, Galway, Co. Galway.
Thursdays Danny Diamond & friends (fiddles), Hughes's Pub, Mary Street, Dublin 1.
Thursdays Donal O’Connor (fiddle) & friends, The Duke of York, Commercial Court, Belfast, Co. Antrim, 10:00pm.
Thursdays Donncha Lynch (box) & friends, The Gables, Douglas Street, Cork, Co. Cork.
Thursdays Edel Sullivan (fiddle) & Donncha Moynihan (guitar), An Spailpín Fánach, South Main Street, Co. Cork.
Thursdays Eileen Healy (fiddle) & friends, Sin É, Coburg Street, Cork, Co. Cork, 6:30pm.
Thursdays Jackie Martin (fiddle) & Danny Diamond (fiddle), The Cobblestones, Stoneybatter, Dublin 7, 7:00pm.
Thursdays Johnny Connolly (melodeon) & friends, Tí Hughes, An Spidéal, Galway, Co. Galway.
Thursdays Johnny O’Hallaran (accordion) & Liz Hanrahan (fiddle), Tigh Ceolí, Mainguard Street, Galway, Co. Galway, 9:00pm.
Thursdays Nollaig MacCarthaigh (uilleann pipes), Ger Galvin (fiddle), The Cobblestones, Stoneybatter, Dublin 7, 9:30pm.
Thursdays Pat Tierney (flute) & Alan Maguire (bouzouki), Lavey Inn, Dublin Rd, Co. Cavan, 10:00pm.
Thursdays Paul Bradley (fiddle) and friends, Tigh Ceolí, Mainguard Street, Galway, Co. Galway, 6:00pm.
Thursdays Philip Clarke (accordion) & friends, Boylans, Kilnaleck, Co. Cavan, 10:00pm.
Thursdays Sharon Smith (accordion), Gerry and Hilda Brady (fiddle) and friends, Maggies Bar, Killeshandra, Co. Cavan, 10:00pm.
Fridays Alan Kelly (piano box) and friends, Tigh Ceolí, Mainguard Street, Galway, Co. Galway, 9:00pm.
Fridays An Góilín: Traditional Singers’ Club, €3 entrance fee, all visitors welcome, Tom Maye's Pub, at the Junction of North Frederick Street and Upper Dorset Street, Dublin 1.
Fridays Cormac O’Brien (pipes), Jim Rainey (guitar), Aidan Walsh (banjo) & friends, Madden's Bar, Berry Street, Belfast, Co. Antrim, 9:00pm.
Fridays Dan O’Sullivan (uilleann pipes) & Danny Diamond (fiddle), The Cobblestones, Stoneybatter, Dublin 7, 7:00pm.
Fridays Matt Cranitch (fiddle), Brid Cranitch (fiddle) & friends, first Friday of every month, Corner House, Coburg Street, Cork, Co. Cork, 6:00pm.
Fridays Maurice Lennon, Tom Walsh and guests, The Speaker Connolly, Firhouse, Tallaght, Dublin 24.
Fridays Open Sessions for Beginners - Upstairs; John O’Halloran (accordion) & Liz O’Halloran (fiddle) - Downstairs, The Crane Bar, 2 Sea Road, Galway, Co. Galway, 7:00pm.
Fridays Paul Bradley (fiddle) & Brian McGrath (banjo), The Crane Bar, 2 Sea Road, Galway, Co. Galway, 10:00pm.
Fridays Roisin Mc Grory (fiddle), John Mc Grory (guitar) & Mick Duniffe (accordion), Mc Grory’s Bar, Culdaff, Co. Donegal.
Fridays Ronan O’Flaherty (fiddle), Conor McCague, Enda and Fergal Scahill, Tigh Ceolí, Mainguard Street, Galway, Co. Galway, 6:00pm.
Fridays Stella Rodriguez (fiddle) & Barry O’Donovan (guitar), An Spailpín Fánach, South Main Street, Co. Cork.
Fridays Steve Larkin (fiddle), Damien Gallagher (guitar) & Michelle O’Brien (fiddle), The Cobblestones, Stoneybatter, Dublin 7, 9:30pm.
Fridays Teresa Clarke (fiddle), Gary Duffy (flute), Stevie Knocker (bodhrán) & friends, The Garrick Bar, Chichester Street, Belfast, Co. Antrim, 5:30pm.
Saturdays Andy Dixon (fiddle), Dusty Dodds (fiddle) & friends, Madden's Bar, Berry Street, Belfast, Co. Antrim, 9:00pm.
Saturdays Bernie O’Malley, Ruth Dillon, Evette McCann, Country, The Crane Bar, 2 Sea Road, Galway, Co. Galway, 10:00pm.
Saturdays Bill Whelan (5-string banjo), Liam Kennedy (mandolin/fiddle) & friends, The Cobblestones, Stoneybatter, Dublin 7, 4:00pm.
Saturdays Donnacha Dwyer (uilleann pipes), Tommy Hanlon (banjo), John Byrne (guitar/vocals), Devitt's, Camden Street, Dublin 2.
Saturdays Eileen Healy (fiddle) & Barry O’Donovan (guitar), An Spailpín Fánach, South Main Street, Co. Cork.
Saturdays Guest artist (different each week), The Cobblestones, Stoneybatter, Dublin 7, 7:00pm.
Saturdays Johnny Connolly (melodeon) & friends, Tí Hughes, An Spidéal, Galway, Co. Galway, 9:30am.
Saturdays Local musicians, The Shamrock Inn, Killeshandra, Co. Cavan.
Saturdays Michelle O’Brien (fiddle), Leonard Barry (uilleann pipes), The Cobblestones, Stoneybatter, Dublin 7, 9:30pm.
Saturdays Paul “The Brother” McGuire (bodhrán), Geordie McAdam (fiddle), & friends, The John Hewitt, Donegal Street, Belfast, Co. Antrim, 6:00pm.
Saturdays Ronan O’Flaherty (fiddle) & friends, Tigh Ceolí, Mainguard Street, Galway, Co. Galway, 6:00pm.
Saturdays Ronan O’Flaherty (fiddle) and friends, Tigh Ceolí, Mainguard Street, Galway, Co. Galway, 9:00pm.
Saturdays Trad 4 Teens: a traditional music session open to all teenagers, first Saturday of every month, Glór Centre, Ennis, Co. Clare, 3:00pm - 5:00pm.
Saturdays Verena Commins (accordion) & Bill Wright (bouzouki) - Upstairs; Dusty Banjo Session - Downstairs, The Crane Bar, 2 Sea Road, Galway, Co. Galway, 7:00pm.
12.10.07 Piperlink, Featuring Muireann Nic Amhlaoibh, Seán Donnelly, Seán Potts, Seán McKeon, Tommy Keane, Donnacha Dwyer, Jimmy O’Brien-Moran, Emmet Gill, Mick O’Brien, Peter Browne and Éanna Ó Cróinín, Solstice Arts Centre, Navan, Co. Meath. (www.pipers.ie)
12.10.07 - 14.10.07 20th Annual Pipers Tionol, Templemore Arms, Templemore, Co. Tipperary. (www.pipers.ie)
12.10.07 IMRAM 07: Tionscadal na Tána - The Táin Project, Ciaran Carson, Liam Ó Muirthile & Tony McMahon, Unitarian Church, St. Stephen's Green, Dublin 2, 6:30pm.
12.10.07 Kevin Crawford (flute), Mick Conneely (fiddle, buzuoki), Ionad Cultúrtha, Baile Bhuirne, Co. Chorcaí, 8:30pm.
12.10.07 - 14.10.07 Young Masters of Tradition Festival, Bantry House, Bantry, Co. Cork. (www.westcorkmusic.ie)
12.10.07 - 14.10.07 Scoil Cheoil na Botha, Scotstown (Various venues), Scotstown, Co. Monaghan. (www.anbhoth.ie)
13.10.07 IMRAM 07: Tadhg Mac Dhonnagáin & The North Strand Kletzmer Band, Boom Boom Room, above Patrick Conway's Pub, Parnell Street, Dublin 1, 8:30pm.
14.10.07 Oíche Mhór Ceoil An Bhéil Bhinn, Mermaid Arts Centre, Bray, Co. Wicklow.
14.10.07 IMRAM 07: Oíche Filíochta agus Amhránaíochta - Poetry and Song Night, Nuala ní Dhomhnaill, Paul Muldoon & Iarla Ó Lionáird, Unitarian Church, St. Stephen's Green, Dublin 2, 7:00pm.
16.10.07 Oíche Mhór Ceoil An Bhéil Bhinn, Mermaid Arts Centre, Bray, Co. Wicklow.
18.10.07 Gerry Maguire (voice, guitar), Kevin Sheilds (flute, whistle, fiddle), Aodan Coyne (guitar, mandolin), Spirit Store, Dundalk, Co. Louth.
19.10.07 The Chieftains with The Ulster Orchestra, Waterfront Hall, Belfast, Co. Antrim, 8:00pm. (www.belfastfestival.com)
19.10.07 - 28.10.07 9th Return to Camden Town Festival of Irish Traditional Music, Song and Dance, Camden (Various venues), London, England, Co. . (www.returntocamden.org)
19.10.07 - 29.10.07 Conamara Sea Week '07, Letterfrack (Various Venues), Letterfrack, Co. Galway. (www.ceecc.org)
21.10.07 Eliza Carthy, Spiegeltent, Custom House Square, Belfast, Co. Antrim, 8:00pm. (www.belfastfestival.com)
24.10.07 The Dark Horse on the Wind, Mary McPartlan, Tommy Peoples, Steve Cooney, Barry's Public House, Grange, Co. Sligo.
26.10.07 - 29.10.07 Willie Keane Memorial Weekend, Doonbeg (Various venues), Doonbeg, Co. Clare. (www.williekeanememorialweekend.com)
27.10.07 Islands: Folk and Traditional Music from Ireland, Scotland and England, Elmwood Hall, Belfast, Co. Antrim, 8:00pm. (www.belfastfestival.com)
28.10.07 Sean Keane (song), Noel Hill (concertina), Halla an Phobail, Doonbeg, Co. Clare, 10:00pm. (www.williekeanememorialweekend.com)
12.10.07 Bester Kletzmer Quartet, The Dock Arts Centre, St. George's Terrace, Carrick-on-Shannon, Co. Leitrim, 8:30pm. (www.belfastfestival.com)
13.10.07 Irish Steel Guitar Festival, Europa Hotel, Drogheda, Co. Louth, 11:00am.
13.10.07 Bester Kletzmer Quartet, Solstice Arts Centre, Navan, Co. Meath, 8:00pm. (www.belfastfestival.com)
14.10.07 Bester Kletzmer Quartet, Tuar Ard Arts Centre, Moate, Co. Westmeath, 8:30pm. (www.belfastfestival.com)
16.10.07 Bester Kletzmer Quartet, St. Mary's Church (Edenderry), Edenderry, Co. Offaly, 8:00pm. (www.belfastfestival.com)
21.10.07 Asima, Sonic Arts Research Centre, Queen's University, Belfast, Co. Antrim, 7:30pm. (www.belfastfestival.com)
23.10.07 Bester Kletzmer Quartet, Spiegeltent, Custom House Square, Belfast, Co. Antrim, 8:00pm. (www.belfastfestival.com)
26.10.07 Iron and Wine, Spiegeltent, George's Dock, 8:00pm. (www.belfastfestival.com)